oktober 2016 | sofia haag
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
SOFIA HAAG- Welcome to my atelier -
sofiahaag
sofiahaag

SOFIA // 24 // STHLM
Min kreativa plats där jag samlar alla mina passioner; att skriva, fota, resa, inredning och stil. Ciao!

instagram: sofiahaags
kontakt: sofiahaags@live.se

Kategorier

  • Ask Me
  • In My Mind
  • Krönikor
  • Livet i Paris ♥
  • Mina Outfits
  • New in
  • Paristips
  • Resor
  • Sthlm Stories
  • Stil & Inredning

Arkiv

  • juli 2021
  • juni 2021
  • maj 2021
  • april 2021
  • mars 2021
  • februari 2021

Sthlm Stories

  • Post featured

    En spontan tisdagskväll

  • Post featured

    Ny upptäckt i Sthlm: Banacado

  • Post featured

    Ett dygn i Loka Brunn

  • Post featured

    Midsommarhelg i Dalarna

Mina Outfits

  • Post featured

    Två sommarfavoriter

  • Post featured

    Sommaren i city outfit

  • Post featured

    Classic Look

  • Post featured

    Spring Days

Stil & Inredning

  • Post featured

    December Birthstone Earrings - Safira

  • Post featured

    Somriga blusar a la Stories

  • Post featured

    May Wishlist

  • Post featured

    Inredning & nytt jobb

Instagram @sofiahaags

Instagram sofiahaagsInstagram sofiahaagsInstagram sofiahaagsInstagram sofiahaagsInstagram sofiahaagsInstagram sofiahaagsInstagram sofiahaagsInstagram sofiahaags

Let's Talk Fashion

fredag, 28 oktober, 2016, 2:07 em
Jag pluggar nu på Sorbonne, eller rättaresagt på deras språkskola som är i en annan byggnad. Då pluggar jag franska och tar även föreläsningar/kurser i Civilisation & Litteraturs och Media & Kommunikation. Det är bara tre månader och slutar i Januari och helt ärligt börjar jag faktiskt bli sugen på att plugga vidare "på riktigt". Alltså inte bara kurser utan en riktig utbildning, och jag vill stanna här i Paris. Jag kan inte tänka mig att lämna denna stad på ett tag och det känns konstigt att åka hem nu när jag börjar få ett liv här och lära mig språket. Jag har tidigare tänkt att jag vill plugga PR eller mode och har hittills inte hittat några pr-utbildningar här i Paris som är på engelska så tidigare idag kom jag in på mode spåret igen, närmare bestämt Fashion Business.
Fashion Styling & Creative Direction Utbildningen fokuserar på bland annat Fashion styling, copywriting och PR, social media, fashion product management etc. Utbildningen är på Istituto Marangoni.

Fashion Business Utbildningen fokuserar på bland annat The role of the fashion buyer, fashion retailing and digital marketing, brands and branding, the fashion system etc. Utbildningen är på Istituto Marangoni.

Fashion Business Strategy and Communication "This program is dedicated to the business of fashion, specialising in marketing communications and distribution in the designer and luxury market". Utbilningen är på ESMOD Paris.

Fashion Marketing Utbildningen är på IFA Paris.

  • Stil & Inredning

Gillar

Kommentarer

Nya inlägg

Am I French Yet?

torsdag, 27 oktober, 2016, 7:42 em
KJOL BRANDY MELVILLE TRÖJA CLUB MONACO TYGPÅSE PFW JACKA JOFAMA BY KENZA SKOR ZARA BANDANA CARLINGS SOLGLASÖGON PRADA.

Man skulle kanske kunna ta mig för flygvärdinna med bandanan knyten runt halsen och stövlarna med klack som klapprar mot marken som om jag gick från ena terminalen till den andra på en flygplats. Eller så kanske man skulle kunna ta mig för fransyska, med den randiga tröjan och bara baguetten som saknas. Eller Fashion Reporter, om man nu vill förlita sig på texten på tygpåsen jag fick med mig hem från Fashion Week. Fina Hanna tog dessa bilder på mig tidigare idag utanför en stilig port när vi promenerade hem från Merci. Vädret var så himla bra idag mot eftermiddagen, klarblå himmel och varmt. Det kan man inte tro så här mot slutet av Oktober. Bisous Bisous!

  • Mina Outfits

Gillar

Kommentarer

After School @ Merci

torsdag, 27 oktober, 2016, 4:51 em
Mysiga bilder på ett av fönstrena i min lilla lägenhet som Olivia tog för ett par helger sen när hon var här!

Torsdag idag vilket betyder att jag och Hanna möttes på Merci efter skolan för att plugga, blogga och catcha up om vad som hänt sen senast! Merci har blivit vårar nya stammis ställe och efter bara ett par gånger där känner de redan igen oss. Vi får alltid någonting gratis där, det började med att vi fick juice när vi lämnade caféet första gången och idag fick vi lite sockerkaksbitar och jag en varm choklad som blivit fel dryck. Mycket mysigt att sitta där, planera helgen och få lite skoluppgifter gjort. Imorgon har jag prov på allt vi hittills lärt oss men tror jag kommer klara det rätt bra, har tyckt att det fram tills nu varit ganska lätt i skolan. Jag tar ju även föreläsningar/kurser på franska, då är det civilisation & litteratur och media & kommunikation så det pluggade jag på idag. Känns kul att ta dessa klasser, första föreläsningen var lite svår att förstå vilket inte är så konstigt då jag bara kan nybörjarfranska men det blir nog bättre med tiden. Hur som haver, nu kom jag nyligen hem och ska laga lite mat. Är fruktansvärt hungrig!!

  • Livet i Paris ♥

Gillar

Kommentarer

sofiahaag

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-07-08 14:36